PROGRAM


Dzień I
11.02.2017 | sobota, g. 9:00 - 17:00
Miejsce: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, ul. Żurawia 71 Białystok - PARTNER Konferencji
Obowiązują wcześniejsze zapisy i rejestracja za opłatą (39 zł)

SESJA 1.  Jak uczy się mózg ?
Wychodzimy od podstawowego pytania: co wiemy na temat tego, jak uczy się człowiek, jak funkcjonuje ludzki umysł i co oznaczają sprzyjające warunki do nauki ?

Zastanowimy się czy dzieci koniecznie potrzebują dorosłych do nauki i do czego - opowie o tym znana i lubiana psycholog Agnieszka Stein, pracująca w nurcie Rodzicielstwie Bliskości z rodzicami oraz pedagogami, autorka artykułów i książek. Przyjrzymy się jak przebiega naturalny proces nauki zanim dziecko trafia do szkoły (np.nauka chodzenia, mówienia itd), zastanowimy się czy można zaczerpnąć z tego inspirację i przenieść tę wiedzę na grunt szkolny oraz jakie warunki muszą być spełnione, aby mózg dziecka mógł chłonąć nowe informacje i umiejętności.
(godz. 9:30 - 10:15 )

Zaczerpniemy także z prężnie rozwijającej się dziedziny, jaką jest neuronauka. Wykład “Edukacja skrojona na miarę” wprowadzi słuchaczy w świat neuronauki dając podstawy wiedzy teoretycznej w zakresie neurobiologii i neurodydaktyki oraz przykłady jej praktycznych zastosowań w pracy z uczniami. Opowie o tym Katarzyna Trojańska- neuropedagog, dyrektor programowy  w Polsko-Angielskiej Szkole Podstawowej Edison w Warszawie, gdzie realizuje “Edukację skrojoną na miarę”- program pomagający uczniom poznać siebie, swój potencjał i wykorzystywać własne zasoby w procesie uczenia się.
(godz. 10:20 - 11:05 )

PRZERWA KAWOWA ( 20min) - kawa/herbata, przekąski - “Pieprz i Wanilia”, BPNT

SESJA 2. Zmiany w dzisiejszej szkole - narzędzia pracy
Podczas tego panelu posłuchamy o konkretnych rozwiązaniach, które są nośnikami zmian w dzisiejszej szkole.

Jarek Żyliński (psycholog wychowawczy, współpracujący w zakresie edukacji z wieloma szkołami, m.in. w Warszawie i Łodzi) opowie o motywacji w edukacji - pojawią się przykłady z “edukacji systemowej” i alternatywnych metod edukacyjnych. Zastanowimy się czy kary, nagrody, oceny są niezbędne i czy są inne drogi motywowania uczniów.
(godz. 11:25 - 12:10)

Następnie posłuchamy o empatycznej komunikacji (NVC) jako narzędziu budowania relacji nauczyciel-uczeń opartej na dialogu. Paulina Orbitowska-Fernandez (politolożka i nauczycielka, dyrektor Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej Mentis w Warszawie, aktywnie uczestnicząca w działalności Fundacji EduTank) opowie jak w szkolnej “wieży Babel” odnaleźć można wspólny język - język żyrafy.
(godz. 12:15 - 13:00 )

Przyjrzymy się również edukacji artystycznej - często marginalizowanej i niedocenianej w procesie edukacji. Katarzyna Kida (artystka wizualna, edukacyjna amatorka i pasjonatka, pracownik Galerii Arsenał w Białymstoku) wystąpi z wykładem “Tworzyć,  nie odtwarzać”, podczas którego przedstawi pomysły na twórcze działania edukacyjne na podstawie programów edukacyjnych Galerii Arsenał.
(godz. 13:05 - 13:35 )

PRZERWA OBIADOWA (13:40 - 14:30) - Zapraszamy do restauracji “Pieprz i Wanilia”, w budynku BPNT, która tego dnia będzie czynna specjalnie dla uczestników konferencji.

SESJA 3. Kompetencje przyszłości - czy dzisiejsza szkoła w nie wyposaża ?

Tę część konferencji rozpoczniemy prelekcją Tomasza Tokarza (nauczyciel akademicki, trener, coach) pt. “Człowiek i społeczeństwo przyszłości” Jakiego człowieka potrzebujemy, jaki świat tworzymy dziś? Zastanowimy się jakie kompetencje będą potrzebne młodym ludziom u progu ich dorosłości i czy dzisiejsza szkoła faktycznie w nie wyposaża. Prelekcja będzie punktem startowym do dyskusji, w której udział wezmą zaproszeni goście: prelegenci, przedstawiciele lokalnych szkół, nauczyciele, rodzice i wszyscy zainteresowani.
(14:30 – 15:15)

Prezentacja inicjatywy Edu Dance - Fundacja EduTank
(15:20 - 15:30)

Pierwszy dzień Konferencji zakończymy DYSKUSJĄ, Szkoła od nowa - kierunki zmian”, w której wezmą udział zaproszeni goście oraz prelegenci, a przede wszystkim wszyscy uczestnicy i uczestniczki Konferencji. Jest to przestrzeń do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów, a wszystko w celu popchnięcia naszych pomysłów i idei w kierunku urzeczyswistniania.
(15:30 - 17:00)

Dzień II
12.02.2017 | niedziela, g. 9:30 - 16:00
Miejsce: Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, Białystok - PARTNER Konferencji
Obowiązują wcześniejsze zapisy i rejestracja (opłata 11 zł + 15 zł warsztaty)

SESJA 4. Szkoła od nowa w praktyce

1) Jako uzupełnienie dyskusji z dnia poprzedniego zainspiruje nas dobrymi przykładami “Kalejdoskop szkół”: przyjrzymy się szkołom z całej Polski, które wprowadzają nowe rozwiązania, posłuchamy jakie są efekty tych zmian- kalejdoskop innowacyjnych szkół przedstawi Marta Czapińska (psycholog społeczny, trenerka kompetencji kluczowych, z Fundacji EduTank). W trakcie prezentacji  Marta opowie o najlepszych praktykach z wybranych polskich szkół - zarówno publicznych jak też społecznych, prywatnych i demokratycznych. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak uczyć projektowo, jak przybliżać tajniki matematyki w kuchni, jak rozwijać w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za siebie, za innych, za świat… jak uczyć poprzez sztukę, zabawę, sport - czyli właśnie tak, jak najlepiej uczy się mózg. 
(10:00-11:00)

Będzie również przestrzeń na zaprezentowanie lokalnych, rodzących się lub już istniejących inicjatyw, m.in. nowopowstającej Szkoły Podstawowej Mozaika w Białymstoku, Przedszkola Akacja, Przedszkola Paprotka, Szkoły Demokratycznej w Białymstoku oraz Leśnego Przedszkola Puszczyk!
(11:00 - 12:00, Plac Zabaw, Galeria Arsenał)

Jednocześnie w sali na górze odbędzie się rodzinny warsztat dedykowany wystawie Bownika “Wyobraż sobie czasy, w których wszystkie rekordy już padły”. Justyna Kołodko-Bietkał i Izabela Liżewska z Galerii Arsenał zapraszają na twórczą zabawę, która wciąga, wzbogaca i rozwija. Warsztat umożliwi rodzinną pracę z dziełem na wystawie.
(10:00 - 11:00 | 15 zł / rodzina | ZAREJESTRUJ SIĘ)

2) Warsztaty dla osób pracujących w obszarze edukacji oraz rodziców :
WARSZTAT | Szkoła oparta na dialogu. Szkoła oparta na dialogu, szacunku i poszukiwaniu potrzeb - jak to działa w praktyce? O empatycznej komunikacji (Nonviolence Communication) w szkole, warsztat przeznaczony dla rodziców, pedagogów, wszystkich zainteresowanych.
Prowadzi Paulina Orbitowska- Fernandez (Fundacja EduTank)
(12:15 - 14:15 | 15 zł | ZAREJESTRUJ SIĘ)

WARSZTAT | Edukacja skrojona na miarę. Warsztat skierowany do nauczycieli, zapewni praktyczne umiejętności diagnozowania uczniów w zakresie profilu uczenia się czy profilu inteligencji wielorakich. Podczas pracy warsztatowej nauczyciele będą wspólnie poszukiwać metod pracy dla uczniów o różnych profilach.
Prowadzi Katarzyna Trojańska (Fundacja EduTank),
(12:15 - 14: 15 | 15 zł | ZAREJESTRUJ SIĘ)

WARSZTAT | wSPAniały nauczyciel. Warsztat skierowany do nauczycieli.
Prowadzi Anita Dybowska (Fundacja EduTank)
(12:30 - 14:30 | Przedszkole Paprotka, ul. Orzeszkowej 15 | 15 zł | ZAREJESTRUJ SIĘ)

3) Punktem kulminacyjnym drugiego dnia Konferencji będzie rodzinny WARSZTAT fotograficzny, który poprowadzi artystka Laura Pawela. Wspólnie z uczestnikami stworzymy kolaż, obraz nieistniejacej osady, w której chcielibyśmy mieszkać. Każdy uczestnik przynosi ze sobą jakieś stare zdjęcia z kalendarzy, pocztówki z pejzażem itp. Artystka przygotuje puste tło, na którym wspólnie zostaną rozmieszczone elementy. Wiek 3 +
(14:40-16:00 | 15 zł | ZAREJESTRUJ SIĘ)

Naszym marzeniem jest zainaugurowanie cyklicznych spotkań, które zachęcą do dyskusji, wskażą nowe możliwości i zainspirują osoby pracujące w obszarze edukacji do sięgania po nowe rozwiązania, w celu skierowania maksymalnej uwagi na potrzeby indywidualne małych i dużych ludzi.